Сабақтың
басы
2
мин
5мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылардың сабаққа
қызығушылығын арттырып, көңіл-күйлерін көтеру мақсатында
психологиялық жаттығу
жасатамыз.
«Молекула»
жаттығуы.
Мақсаты: Жылдамдыққа үйретіп, қарым-қатынасты
нығайту. Барысы: Бөлмеде оқушылар шашырап жүреді. Мұғалім алақанын
қанша соқса, сонша оқушы бірігеді. Мысалы: жүргізуші алақанын 5 рет
соқса оқушылар әр жерге бес-бесеуден шоғырланады т.с.с. ... ойын
осылай жалғаса
береді.
Сабақ барысында оқушы өзін
бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
Оқушылардың зейінін
шоғырландыру
Өткен сыныптардағы
материалдарды еске түсіру мақсатында сұрақтар
қойылады?
1.Бәсекеге қабілетті
ингибиторларға мысал келтіріңдер? Суретті
сипаттаңдар?
Жауабы:
-пенициллин фермент
бактерияларын тежейді
-жасуша қабырғаларын салу
үшін қолданылады
2.Бәсекеге қабілетсіз
ингибиторларға мысал келтіріңдер? Суретті
сипаттаңдар?
Жауабы:
ДНҚ синтезіне
қатысатын ферменттерді
тежейдіДНҚ өндірісін
тоқтату
рак клеткаларының
көбірек бөлінуін
тоқтатады
ингибиторы,
жасушалық тыныс алу
кезіндегі
ферментАТФ өндірісін
тоқтатады
|
Оқушылар сабаққа
дайындалады.
Ұстаздармен
амандасады.
Көңіл-күйлерін көтеру
мақсатында оқушылар жаттығу орындайды. Жаттығудан соң әр оқушы өз
орнына жайғасады.
Оқушылар бағалау парақтарын
алады
Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп үй тапсырмасын еске
түсіреді.
|
«Домбыра» әдісі арқылы
бағаланады
«Жарайсың!» сөздері арқылы мұғалім
бағалап отырады
|
Презентация
|
Сабақтың
ортасы
30мин
(15
мин)
(15
мин)
|
ҚБ тапсырмалары. Жеке
жұмыс.
1
тапсырма.
А және В әріптерімен
көрсетілген нәруыз биосинтезі кезеңдерін
атаңыз
Жауабы:
Транскрипция
Трансляция
2
тапсырма. Сәйкестендір
1.Инициация
|
А.
|
2.Элонгация
|
Б.
|
3.Терминация
|
В
.
|
4.Транслокация
|
Г.
|
5.Трансляция
|
Д
.
|
6.Транскрипция
|
Е
.
|
Жауабы:
1-В, 2-Д, 3-Е, 4-А,
5-Б, 6-Г.
3 тапсырма. Функ.
сауат. тапсырмасы.
–
Болашақта тұқым қуалау аурулары одан әрі
көбейе беруі мүмкін бе, уақыт өткен сайын олардың жаңа түрлері
пайда бола ма? Жалпы, оларға қатысты қандай ғылыми болжам
бар? Тұқымқуалайтын ауруларға
нәруыз биосинтезінің әсері бар
ма?
|
-
Оқушылар бейнематериалдан
тақырыпқа жалпы шолу жасап топпен жұмыс орындайды.
-
Дәптермен жеке жұмыс
жасайды
-
Сабақта белсенді болуға
талпынады
-
Өз-өздерін бағалап
отырады.
|
«Домбыра» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
1
тапсырма.
Дескриптор:
-
Нәруыз биосинтезінің кезеңдерін
түсіндіреді;
-
Трансляция кезеңдерін
сипаттайды;
-
Айырмашылықтарын
талдайды.
Жалпы балл –
3
ҚБ
тапсырма.
Дескриптор:
-
Нәруыз биосинтезінің
кезеңдерін жазады;
-
Трансляция кезеңдерін
сәйкестендіреді;
-
Танымдық сұраққа жауап
береді.
Жалпы балл –
3
|
№4
презентация
|
Сабақтың
соңы
6
мин
|
Бекіту. Онлайн форматта сұрақтарға
жауап береді.
|
Оқушылар онлайн
форматта сұрақтарға жауап
береді
|
« Домбыра» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл – әр
сұрақ 1 балл
|
Ойынға
сілтеме
https://www.educaplay.com/learning-resources/20279134-learning_resource.html
|
Кері
байланыс
2
мин
|
«Ментиметер
» әдісі арқылы кері байланыс
жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты
қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін онлайн платформада
ұсынады
Үйге
тапсырма:
|
Оқушылар сабақты
қаншалықты түсінгендіктерін онлайн платформада көрсету арқылы
білдіреді
|
« Домбыра» әдісіндегі алған бағаларын
қорытындылау
|
Онлайн
платформа
|