|
Бөлім:
|
10.1А
Молекулалық
биология және биохимия
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
11
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Генетикалық кодтың
қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі
жаппайтындығы
|
Оқу
мақсаты:
|
11.4.1.5 -
генетикалық кодтың қасиеттерін
түсіндіру
|
Сабақтың
мақсаты:
|
|
Сабақтың
кезеңі
уақыты
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2
мин
5мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылардың сабаққа
қызығушылығын арттырып, көңіл-күйлерін көтеру мақсатында
психологиялық жаттығу
жасатамыз.
«Молекула»
жаттығуы.
Мақсаты: Жылдамдыққа үйретіп, қарым-қатынасты
нығайту. Барысы: Бөлмеде оқушылар шашырап жүреді. Мұғалім алақанын
қанша соқса, сонша оқушы бірігеді. Мысалы: жүргізуші алақанын 5 рет
соқса оқушылар әр жерге бес-бесеуден шоғырланады т.с.с. ... ойын
осылай жалғаса
береді.
Сабақ барысында оқушы өзін
бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
Оқушылардың зейінін
шоғырландыру
Өткен сыныптардағы
материалдарды еске түсіру мақсатында сұрақтар
қойылады?
-
Нәруыз биосинтезі қандай екі
кезеңнен тұрады?
-
Транскрипция деген
не?
-
Транскриптон деген
не?
-
Трансляция кезеңдерін
ата?
-
Нәруыз синтезі кезіндегі
жасушаның әрекетін сипатта?
|
Оқушылар сабаққа
дайындалады.
Ұстаздармен
амандасады.
Көңіл-күйлерін көтеру
мақсатында оқушылар жаттығу орындайды. Жаттығудан соң әр оқушы өз
орнына жайғасады.
Оқушылар бағалау парақтарын
алады
Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп үй тапсырмасын еске
түсіреді.
|
«Домбыра» әдісі арқылы
бағаланады
«Жарайсың!» сөздері арқылы мұғалім
бағалап отырады
|
Презентация
|
Сабақтың
ортасы
30мин
(15
мин)
(15
мин)
|
-
Топ. Генетикалық код
түсінігі, ашылу тарихы
-
Топ.
«Суреттер
сөйлейді» әдісі. Генетикалық кодтың
қасиеттері
-
Топ.
«Суреттер
сөйлейді» әдісі. Генетикалық кодтың
қасиеттері
ҚБ тапсырмалары. Жеке
жұмыс.
1
тапсырма.
Ген құрылымдарын
белгілеңіз.
…….. -оператор
…….. -құрылымдық
гендер
…….. -терминация
аймағы
…….. -промотор
Жауабы: 2,3,4,1
2
тапсырма. Генетикалық кодтың кестесінде
аминқышқылы мРНҚ кодондар түрінде кодталады. Бір-бірін үш стоп
кодондармен толықтыратын ДНҚ тізбегін
құрастыр
А. УГА-
......
В.
УАГ-......
С. УАА-
......
Жауабы: АЦТ, АТЦ,
АТТ
3 тапсырма. Функ. сауат.
тапсырмасы.
Организмнің
тұқымқуалаушылық қасиеті сыртқы орта факторларының әсерінен
өзгереді ме әлде тек ген арқылы беріле
ме?
|
-
Оқушылар бейнематериалдан
тақырыпқа жалпы шолу жасап топпен жұмыс орындайды.
Суреттерге сипаттама беріп, талдап,
дәлелдейді.
-
Дәптермен жеке жұмыс
жасайды
-
Сабақта белсенді болуға
талпынады
-
Өз-өздерін бағалап
отырады.
|
«Домбыра» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
1
тапсырма.
Дескриптор:
-
Генетикалық кодтың
ашылу тарихына шолу жасап түсінік
береді;
-
Генетикалық кодтың
қасиеттерін сипаттайды;
-
Айырмашылықтарын
талдайды.
Жалпы балл –
3
ҚБ
тапсырма.
Дескриптор:
-
Геннің құрылымдарын
белгілейді;
-
ДНҚ тізбегін
құрастырады;
-
Танымдық сұраққа жауап
береді.
Жалпы балл –
3
|
№4
презентация
|
Сабақтың
соңы
6
мин
|
Бекіту. Онлайн форматта сұрақтарға
жауап береді.
|
Оқушылар онлайн
форматта сұрақтарға жауап
береді
|
«
Домбыра» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл – әр
сұрақ 1 балл
|
Ойынға
сілтеме
https://www.educaplay.com/learning-resources/20326451-learning_resource.html
|
Кері
байланыс
2
мин
|
«Банкомат» әдісі арқылы кері байланыс
жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты
қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін карталар
ұсынады
50%
100%
Үйге
тапсырма:
|
Оқушылар сабақты қаншалықты
түсінгендіктерін карталарды банкоматқа салу арқылы
білдіреді
|
«Домбыра» әдісіндегі алған бағаларын
қорытындылау
|
|