Сабақтың
басы
2
мин
5мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылардың сабаққа
қызығушылығын арттырып, көңіл-күйлерін көтеру мақсатында
психологиялық жаттығу
жасатамыз.
«Молекула»
жаттығуы.
Мақсаты: Жылдамдыққа үйретіп, қарым-қатынасты
нығайту. Барысы: Бөлмеде оқушылар шашырап жүреді. Мұғалім алақанын
қанша соқса, сонша оқушы бірігеді. Мысалы: жүргізуші алақанын 5 рет
соқса оқушылар әр жерге бес-бесеуден шоғырланады т.с.с. ... ойын
осылай жалғаса
береді.
Сабақ барысында оқушы өзін
бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
Оқушылардың зейінін
шоғырландыру
Өткен сабақты еске түсіру
мақсатында онлайн форматта сұрақтарға жауап
береді.
|
Оқушылар сабаққа
дайындалады.
Ұстаздармен
амандасады.
Көңіл-күйлерін көтеру
мақсатында оқушылар жаттығу орындайды. Жаттығудан соң әр оқушы өз
орнына жайғасады.
Оқушылар бағалау парақтарын
алады
Оқушылар ссылканы пайдалану
арқылы үй тапсырмасының сұрақтарына жауап
береді.
|
«Домбыра» әдісі арқылы
бағаланады
«Жарайсың!» сөздері арқылы мұғалім
бағалап отырады
|
Презентация
Ойынға
сілтеме
https://www.educaplay.com/learning-resources/20279679-10.html
|
Сабақтың
ортасы
30мин
(15
мин)
(15
мин)
|
ҚБ тапсырмалары. Жеке
жұмыс.
1
тапсырма. Тест.
1.Бір ақуыз
молекуласының синтезіне қатысатын бірнеше
1.рибосома:
2.информосома
3.гонада
4.полисома
5.гистон
2.Әрбір толық рибосома
екi суббiрлiктен тұрады:
1.қызыл және
сары
2.оң және
теріс
3.ұзын және
қысқа
4.кiші және
үлкен
3.Бiрiншi кезең
«транскрипция» деп аталады және ол ДНҚ-дағы генетикалық ақпараттың
мРНҚ-ға көшірілуіне негізделген және ол ________ жүзеге
асады.
1.урацил
нуклеотидінде
2.жасуша
ядросында
3.Ақуыз
тізбегінде
4.цитоплазмада
2
тапсырма. Атауларын
жазыңыз.
Жауабы:
A-аминқышқылы
B-рибосоманың үлкен
суббірлігі
C-тРНҚ
D-
рибосоманың кіші
суббірлігі
E-антикодон
F-мРНҚ
G-кодон
3 тапсырма. Функ. сауат.
тапсырмасы.
Бір сәтке қолыңызды
қарауға тырысыңыз. Сіз көрген сүйек, тері және бұлшықет
жасушалардан тұрады. Осы жасушалардың әрқайсысында көптеген
миллиондаған ақуыздар бар. Шын мәнінде, ақуыздар жердегі әрбір
организм үшін негізгі молекулалық «құрылыстық блок» болып
табылады!
Бұл ақуыздар
жасушада қалай жасалады?
|
-
Оқушылар бейнематериалдан
тақырыпқа жалпы шолу жасап топпен жұмыс орындайды.
-
Дәптермен жеке жұмыс
жасайды
-
Сабақта белсенді болуға
талпынады
-
Өз-өздерін бағалап
отырады.
Дескриптор:
-
Нәруыз биосинтезінің
кезеңдерін сипаттайды;
-
Трансляция үдерісін
түсіндіреді;
-
Екі үдерісті салыстырып сурет
арқылы сипаттайды.
ҚБ
тапсырма.
Дескриптор:
-
Тест тапсырмасын
орындайды;
-
Атауларын
жазады;
-
Танымдық сұраққа жауап
береді.
|
«Домбыра» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл –
3
Жалпы балл –
3
|
№4
презентация
|
Сабақтың
соңы
6
мин
|
Бекіту. тРНҚ мен мРНҚ көрсетіп,
сипаттаңдар?
А
Б.
|
Оқушылар берілген
екі суреттің атауын тауып,
сипаттайды.
|
«
Домбыра» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл – әр
сұрақ 1 балл
|
Суреттер
|
Кері
байланыс
2
мин
|
«Ментиметер
» әдісі арқылы кері байланыс
жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты
қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін онлайн платформада
ұсынады
Үйге
тапсырма:
|
Оқушылар сабақты
қаншалықты түсінгендіктерін онлайн платформада көрсету арқылы
білдіреді
|
« Домбыра» әдісіндегі алған бағаларын
қорытындылау
|
Онлайн
платформа
|