Материалдар / 6_ЖББ_Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Rf мәні
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

6_ЖББ_Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Rf мәні

Материал туралы қысқаша түсінік
6_ЖББ_Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Rf мәні
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қырқүйек 2024
35
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
250 тг 225 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім:

10.1А

Молекулалық биология және биохимия

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Rf мәні.

1 зертханалық жұмыс «Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу»

Оқу мақсаты:

11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату

Сабақтың мақсаты:

  • хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату ;

  • хлоропласттың құрылысы мен негізгі құрылымдық компоненттерімен танысу.

Сабақтың кезеңі

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин



























5мин







Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу.

  • Түгендеу.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру жүзеге асырылады.

Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттырып, көңіл-күйлерін көтеру мақсатында психологиялық жаттығу жасатамыз.

«Молекула» жаттығуы.

Мақсаты: Жылдамдыққа үйретіп, қарым-қатынасты нығайту. Барысы: Бөлмеде оқушылар шашырап жүреді. Мұғалім алақанын қанша соқса, сонша оқушы бірігеді. Мысалы: жүргізуші алақанын 5 рет соқса оқушылар әр жерге бес-бесеуден шоғырланады т.с.с. ... ойын осылай жалғаса береді.


Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.


Оқушылардың зейінін шоғырландыру

Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында Онлайн форматта сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар сабаққа дайындалады.

Ұстаздармен амандасады.









Көңіл-күйлерін көтеру мақсатында оқушылар жаттығу орындайды. Жаттығудан соң әр оқушы өз орнына жайғасады.


Оқушылар бағалау парақтарын алады



Оқушылар онлайн форматта сұрақтарға жауап береді
































«Жарайсың!» сөздері арқылы мұғалім бағалап отырады

















Презентация











https://www.educaplay.com/learning-resources/20326451-learning_resource.html

Сабақтың ортасы

30мин

(15 мин)

















(15 мин)






  • Бейнематериал көрсету

  • Топпен жұмыс. Постер қорғау.

  1. Топ.«Суреттер сөйлейді» әдісі.Хлоропласт бөліктерін анықтап, 1 және 2 санымен берілген бөлігінің қызметін түсіндір?



  1. Топ. «Суреттер сөйлейді» әдісі. Хлоропласт бөліктерін анықтап, 5, 6 және 7 санымен берілген бөлігін сипатта?


  1. ТПрямоугольник: скругленные углы 1

    Хлоропластың құрылыс кәдімгі пластидтерге тән .Оның қабықшасы екі мембранадан тұрады -ішкі және сыртқы , олардың арасында мембранааралық кеңістік бар . Хлоропластың ішінде ішкі мембранадан күрделі тилакоидты құрылым түзіледі . Хлоропластың ішінде гель тәрізді сұйықтық строма деп аталады .




    оп. «Тізбектеп оқу» әдісі. Хлоропласт туралы бөліктерге бөлінген мәтін беріледі. Сол мәтінді дұрыс ретімен оқып түсіндір?

Прямоугольник: скругленные углы 3

Стромада хлоропластың сақина тәрізді ДНҚ молекуласы болады, РНҚ мен рибосомалары прокариоттыкы сияқты. Ендеше бұл өздігінен кейбір нәруыздарды синтездей алатын,

жартылай автономды органоид.

Эволюция үрдісінде хлоропластар басқа жасушалардың ішінде тіршілік еткен цианобактериялардан шыққан деп есептейді











Прямоугольник: скругленные углы 2

Әрбір тилакоид стромадан бір қабатты мембранамен оқшауланады . Тилакоидтың ішіндегі кеңістік люмен деп аталады . Тилакоидтар хлоропластың ішінде граналарға бірігеді .Граналар саны әртүрлі.Граналар өзара ұзынша келген тилакоидтармен - ламеллалармен байланысқан , жалпы тилакоидтың пішіні диск тәрізді.













Прямоугольник: скругленные углы 4

Хлоропластың құрылысы оның фотосинтездеу қызметімен байланысты . Ол қызметтері стромада және тилакоид мембраналарында жүреді Стромада фотосинтездің қараңғылық фазасы, ал мембранада –жарық фазасы жүреді .Сондықтан оларда әртүрлі ферменттер жүйесі болады стромада еритін Кальвин айналымына қатысатын ферменттер болады













Зертханалық жұмыс.

Тақырыбы: «Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу»

Мақсаты: Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу

Зерттеу жүргізбестен бұрын сыныппен қауіпсіздік мәселелерін талқылаңыз.



  1. Оқушылар бейнематериалдан тақырыпқа жалпы шолу жасап топпен жұмыс орындайды. Суреттерге сипаттама беріп, талдап, дәлелдейді.

  2. Дәптермен зертханалық жұмыс жасайды

  3. Сабақта белсенді болуға талпынады

  4. Өз-өздерін бағалап отырады.

















3 топқа бөліктерге бөлінген мәтіндер беріледі. Мәтіндерді ретімен дұрыс нұсқада оқып шығып, түсіндіреді.





































Оқушылар зертханалық жұмыс орындайды. Мұғалімнің нұсқаулығымен қауіпсіздік ережесімен танысып, жұмыс барысындағы көрсетілген тапсырмаларды орындап шығады.














1 тапсырма.

Дескриптор:


  1. Хлоропласттың құрам бөліктерімен танысады;

  2. Құрам бөліктерінің атауын атап, сипаттайды;

  3. Қызметтерін түсіндіреді.

Жалпы балл – 3





































4








презентация

Сабақтың соңы

6 мин

Бекіту.



Оқушылар зертханалық жұмыстың қорытындысын шығарып, түсіндіріп, дәптерлеріне жазады


Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл


Кері байланыс

2 мин

«Банкомат» әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін карталар ұсынады

Прямоугольник 1




Овал 1

50%


Овал 2

100%








Үйге тапсырма:

Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін карталарды банкоматқа салу арқылы білдіреді

«Домбыра» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау












Shape2





















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!