Материалдар / Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі

Материал туралы қысқаша түсінік
Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Қырқүйек 2024
220
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
250 тг 225 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім:

10.1А

Молекулалық биология және биохимия

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі

Оқу мақсаты:

11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесуін оқып үйрену;

  • Антиденелердің құрылысы және құрылымымен танысу;

  • Антиденелердің арнайылығын оқып білу.

Сабақтың кезеңі

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин














5мин










Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу.

  • Түгендеу.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру жүзеге асырылады.


Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.




Оқушылардың зейінін шоғырландыру

Адам ағзасына бөтен қан тобы құйылса не болады? Сұрағын талқылау

Оқушылармен бірге

Сабақтың тақырыбын анықтау

Сабақтың мақсатын анықтау (оқушылар осы сабақтың оқу мақсатын өз бетінше қалыптастырады)

Өткен сыныптардағы материалдарды еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қойылады.

  • Иммунитет дегеніміз не?

  • Иммунитеттің қандай түрлерін білесің?

  • Иммундық жүйенің мүшелерін ата?


Оқушылар сабаққа дайындалады.

Ұстаздармен амандасады.





Оқушылар бағалау парақтарын алады






Оқушылар сұрақтарға жауап береді, талқылайды, анықтайды.

Оқушылар сабақтың терминологиясымен танысады



















«Жеке куәлік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады








ЖРисунок 1 еке куәлік парақшалары











Сабақтың ортасы

30мин

(4 мин)

















(14 мин)






  • Бейнематериал ұсыну.

  • Топпен жұмыс. Постер қорғау

Оқушылармен бірге талқылау:

  • Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесуі

  • Антиденелердің құрылысы және құрылымы

ҚБ тапсырмалары

1 тапсырма. Антидене құрылымын атап жазыңыз.

Группа 1









2 тапсырма.

Адамда салқын тиюдің салдары риновирус әсерінен туындайды. Риновирус антигенінің нәруызды қабықшасы 18 аминқышқылынан тұратындығы белгілі. Осы аталған антиген мен антидене әсерлесуі зерттелді.

(а) Антидене құрылымды молекуласының антигенмен әсерлесуін түсіндіріңіз.

....................................................................................................

3 тапсырма.

  • Суретке сипаттама бер?

  1. Оқушылар топпен жұмыс орындайды. Бейнематериалдан көрген көріністерін мұғалім ұсынған сұрақтармен ұштастырып өз ойларын айтады.

  2. Антидененің құрылымын жазады

  3. Сұраққа жауап айтады.

  4. Суретті сипаттап түсіндіреді.




«Жеке куәлік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


1 тапсырма.

Дескриптор:


- антидене түсінігін қалыптастыра алды;

- құрылымын ажырата алды ;

Жалпы балл – 2

2 тапсырма.

Дескриптор:

  1. Риновирус туралы түсінік қалыптасты;

  2. Антиген мен антидене әрекеттесуін зерттеді;

  3. Антидене мен антигеннің әсерлесуін түсінді.

Жалпы балл – 3

3 тапсырма.

Дескриптор

-Қандағы жасушаларды анықтай алды;

-Бактерияларды әрекетін түсіндіре алды;
-фагоцитоздық жолын ажырата алды.

Жалпы балл – 3


«Жеке куәлік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


4

Рисунок 2







презентация

Сабақтың соңы

6 мин

Бекіту.

«Иә» немесе «Жоқ»

  1. Плазма нәруыздардың жиынтығы Ig. ИӘ

  2. Седименттік констансасы 7S болатын шағын молекулалар. ИӘ

  3. IgM антиденелердің 80 пайызын құрайды. ЖОҚ

  4. Антиденелердің арнайылығы олардың құрылымымен байланысты. ИӘ

  5. Коагуляциялаушы фагоцитозды қиындатады. ЖОҚ

  6. Лизистейтін антигеннің уытын қайтарады. ЖОҚ.

  7. Тұндыру серологиялық әдістің бір реакциясы. ИӘ

  8. Серологиялық әдістің кемшілігі салыстырмалы қарапайымдылығы. ЖОҚ

  9. IgА молекулалық салмағы 170000 г/моль. ИӘ

  10. Антиденелер үш түрлі қызмет атқарады. ЖОҚ

Оқушылар берілген сұрақтарға ИӘ немесе ЖОҚ жауап береді. Әр сұрақ 1 баллмен бағаланады.

«Жеке куәлік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл


Кері байланыс

2 мин

«Ментиметер » әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін онлайн платформада ұсынады




Үйге тапсырма:

Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін онлайн платформада көрсету арқылы білдіреді

«Жеке куәлік» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау

Онлайн платформа












Shape2





















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!