Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / ашық сабақ Атилланың жаулаушылық жорықтары 5 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
ашық сабақ Атилланың жаулаушылық жорықтары 5 сынып
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Бөлім:
5.4.Ғұндар
Педагогтің
аты-жөні
Тұрсынбаева
Қ.М
Күні:
13.04.2023
Сынып:5
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы
Аттила және оның
жаулаушылық жорықтары
Зерттеу сұрағы: Ежелгі
авторлар Аттилаға қандай баға
береді?
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
5.1.1.3ғұндардың қоныс аудару
бағыттарын тарихи картадан
көрсету;
Сабақтың
мақсаты
Оқушылар ғұндардың
қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан
көрсетеді.
Сабақтың
барысы
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
кезеңі
Ұйымдастыру
кезеңі.
Сыныпта жағымды ахуал
қалыптасыру.
Флиппити платформасында топқа
бөлу
Мөде
тобы
Чжи Чжи
тобы
Атилла
тобы
Үй тапсырмасын
тексеру
Вордволл платформасы арқылы
сұрақтар қою
-Б.з.д 55 жылы ғұндар қаншаға
бөлінді? \Екіге\
-Ғұндардың Батысқа қоныс
аудары б.з.д қай жылдары басталды?
\49ж\
-Ғұндардың батысқа қоныс
аударуының себебі не?\Хан империясының
қысымы\
-Чжи чжи тәңірқұты оңтүстік
ғұндарды бағындыру үшін кімдермен одақтасты?
\қаңлылармен\
- Чжи Чжи қай өзеннің бойында
қала салдырады? \Талас\
- Ғұндар туралы деректер қай
елдің жазбаларында көптеп
кездеседі?\қытай\
-Ғұндардың ықпалымен батысқа
қоныс аудару тарихта қандай атаумен
қалды?
\Халықтардың ұлы қоныс
аударуы\
Қызығушылықты
ояту
- Балаларға жаңа сабақтаң
тақырыбын ашу үшін әр топқа құпия қағаздар таратылады. Оқушылар су
құйылған ыдысқа қағазды салғанда жаңа сабақтың тақырыбына
байланысты кілт сөздер шығады. Оқушылар осы кілт сқздер арқылы
сабақтың тақырыбын болжайды.
Сабақтың тақырыбы
мен оқу мақсатымен таныстыру
Оқушылар бір біріне жақсы
тілектерін арнайды.
Оқушылар жауаптарын
ұсынады:
1
б
Оқушылар кілт
сөздерді байланыстырып сабақ тақырыбына
шығады..
Оқушылардың қызығушылығын ояту
үшін Аттила және оның жаулаушылық жорықтары туралы бейнебаян
көрсетемін. Бейнебаяннан кілт сөздерді жазып отыруды тапсырамын.
Оқушылардың алған әсерлерімен бөлісуін
сұраймын.
1. Бейнебаян кім
туралы?
1.Аттила жөнінде не
білесіздер?
2. Тарихтағы «Халықтар
шайқасы» туралы не
айтасыз?
Зерттеу мен
талдау
1
тапсырма
Мәтінмен
жұмыс:
Топпен жұмыс. Топ мүшелері
берілген тақырыпты оқып,соңында тақырыпты плакатқа түсіріп, постер
қорғайды.
Мөде
тобы:Ұлы әскербасы Аттила (Еділ)
және оның жорықтары.
Чжичжи
тобы:Аттила империясының аумағы
мен оның жорықтарының бағыттары. (Кескін картаға түсіру,
сипаттау)
Аттила
тобы: Аттила туралы ежелгі
авторлардың пікірі, Аттиланың тарихтағы
орны.
2
тапсырма
Жұптық
жұмыс
Венн
диаграммасы
Мөде
Ұқсастығы
Атилла
1.Ғұндардың негізін
қалады.
2.203-202жжМөде Саян,Алтай,
Енесей тайпаларын бағындарды. 3.188 жылы Хан әулетінің негізін
қалаған Лю-Баньды
жеңді.
4.Б.з.б 174ж қайтыс
болды.
Ғұн мемлекетінің билеушілері.
Батыр, қолбасшы,
саясаткер.
1.400-453жж аралығында өмір
сүрген. 2.Днестрден римге дейінгі, Балтық теңізінен Қара теңізге
дейінгі жерлер бағынды. 3.451 жылы Галлиядағы каталаун даласында
рим, франк әскрімен шайқасты. 4.453 жылы қайтыс болған соң,
мемлекет ыдырады.
3
тапсырма
Жеке
жұмыс.
Дискуссиялық карта. «Иа»,
«Жоқ».
№
Тапсырмалар
ия
жоқ
1
Ғұндар 370 жылы аландарды,375
жылы остготтар мен вестготтарды
талқандады.
+
2
430
жылы Сақтар Шығыс Рим империясын алым-салық төлеуге мәжбүр
болды.
-
3
Атилла 445 жылы жеке дара билік
құрды.
+
4
Ғұндар Балқан түбегіне жорық жасап,40 жуық қаланы
тонады.
-
Оқушылар бейнебаянды
тамашалап, сұрақтарға жауап
береді.
Дескриптор:
-Атилла жөнінде
мәлімет береді 1
б;
-Жорықтарына сипаттама
береді 1б.
Дескриптор:
-Атилла империясының
аумағын белгілейді 1б ;
-Жорықтарының
бағытын кескін картаға түсіреді
1б.
Дескриптор:
- Ежелгі авторлардың
пікірі туралы айтады; 1б
- Атилланың
тарихтағы орнын біледі. 1б
Оқушылар тапсырманы
жұптасып орындайды.
Оқушылар тапсырманы жеке жеке
орындайды.
Дескриптор:
-Мөденің
ерекшеліктеріне тоқталады 1б
- Атилланың
ерекшеліктеріне тоқталады 1б
-Екеуінің ортақ
қасиеттерін жазады 1б
Дескриптор:
- Әр дұрыс жауапқа 1
балдан
ҚБМұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
«Ең үздік
жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
Жұптар бір бірімен
алмасып тексереді, бағалайды
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз