Жоспар |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар |
Сабақтың басы (6-7 мин)
| І. Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал қалыптастыруІІ. Миға шабуыл«Ол кім, бұл не?» (географиялық нысандар мен зерттеушілер туралы зымыран сұрақтарға жауап береді) ІІІ. Жаңа сабақтың мақсаты айқындалады, күтілетін нәтижелер белгіленеді ІV. Топқа бөлу («қоржыннан хат алу») Географиялық нысандар бойынша 4 топқа бөлінеді (материк, тау, өзен, көл) |
|
Сабақтың ортасы (25-26 мин) | І. Тәжірибелік сабақ (проблемалық жағдаят тудыру)Әр топқа жеке тапсырмалар таратылып беріледі (тапсырманы орындау уақыты 10 мин.)1. Зерттеушілердің саяхаттары жайында, ғаламтордағы ақпараттармен танысып, «Егер Христофор Колумб Америка құрлығын бірінші ашқан болса, неге Америка құрлығы Америго Веспуччидің атымен аталған?» деген тақырыпта шағын зерттеу жұмысын жүргізіңіз. Нәтижесін кестеде көрсетіңіз.
Дескриптор: - зерттеу мәселелері бойынша болжамдарды анықтайды- зерттеу мәселелері бойынша деректерді/дәлелдемелерді анықтайды- зерттеу мәселелері бойынша қорытынды жасайды
2. 2 тау жынысының үлгісін салыстыра отырып, қасиеттерін анықтаңыз, шаруашылықта қолдану мақсатына баға беріңіз. Нәтижесін кестеде көрсетіңіз.
Дескриптор: - тау жынысының үлгілерін салыстырады-шығу тегін, физикалық қасиеттерін анықтайды- шаруашылықтағы маңызын жинақтайды, баға береді
3. Суретте берілген 2 климатограмманы талдау арқылы (ауа температурасы мен жауын-шашынның таралуы) шөл мен орманның климатының қасиеттеріне зерттеу жүргізіңіз. Екі нысанның шаруашылықтағы маңызын бағалаңыз
Дескриптор: - 2 нысанның қасиеттерін зерттейді- мәлімет бойынша талдайды- 2 нысанның шаруашылықтағы маңызын бағалайды4. Суреттегі 2 нысанды берілген жоспар бойынша салыстырып, қасиеттерін анықтаңыз. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын дәлелдеңіз. Нәтижесін Венн диаграммасында талдаңызГеографиялық нысанның атауыАнықтамасын еске түсіріңізШығу тегі (қандай жолмен пайда болған)Биіктігіне байланысты түрлері (топтастыру)Нысанның өзгеруіне (эндогендік және экзогендік күштердің нәтижесінде) талдау жасаңыз Нысанның шаруашылықта пайдалануына экономикалық тұрғыда баға беріңіз
Дескриптор:- 2 нысанды салыстырып, қасиеттерін анықтайды- қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттейді-түрлеріне байланысты топтастырады- нысанның өзгеруін талдайды- экономикалық тұрғыда бағалайдыІІ. Сергіту сәтіІІІ. Орындалған тапсырманы қорғайды (3 мин) Әр топтың өз тапсырмасын орындау нәтижесінен кейін топтар бірін-бірі формативті бағалайды(шапалақтау, смайлик, бағдаршам, т.б.) |
үлестірме, дереккөздер
тау жынысының үлгілері, үлестірме
шөл мен орманның климатограм-масы, суреті
тау мен жазықтың суреттері, үлестірме, флип чарт
видеоролик |
Сабақтың соңы (9 мин)«Ой қозғау»Проблемалық сұрақтар қойылады:1.Егер шөлге канал арқылы су жеткізілсе, онда шөлдің қасиеті өзгере ме? Дәлеліңіз.2. Судың қазу әрекетінің нәтижесінде жазық жерлерде сайлар, жыралар пайда болады. Осы мәселені сіз қалай шешер едіңіз?3. Егер В.Меркатор өз картасына жаңадан ашылған құрлықты А.Веспуччидің атымен түсірмегенде бұл құрлықтар қазір қалай аталуы мүмкін еді? Болжай аласыз ба?
| І. Кері байланыс («Сен маған, мен саған») топтар бір-біріне сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылайды (5 мин)ІІ. РефлексияМен сабақтан ... білдімМаған ... қызық болдыМаған ... қиын болдыЕнді мен ... жасай аламын
|
|
Үйге тапсырма
| Дүниежүзілік мұхиттағы географиялық нысандардың қасиеттеріне талдау жасау(теңіз, шығанақ, бұғаз, т.б.) |
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Саралап оқыту, іс-әрекеттік, зерттеу тәсілдерін қолданамынПроблемалық сұрақтар беремін | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Пәнаралық байланыстар.Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникаци-ялық технология-ларды қолдану |
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1: 2:Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |