Материалдар / Модельдеу «Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу»
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Модельдеу «Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу»

Материал туралы қысқаша түсінік
11 СЫНЫП
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Мамыр 2024
159
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
450 тг 405 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!

Бөлім

Қозғалыс

Педагогтің аты–жөні:

Каденова З.А

Күні:


Сыныбы: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Модельдеу «Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу».

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау.

Сабақтың мақсаты:

мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау, ғаламдық жылыну себептері мен салдарын зерттеу


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс–әрекеті


Оқушының іс–әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

3 мин



(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

  • Оқушылармен амандасу.

  • Түгендеу.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру жүзеге асырылады.



Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.








Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді.




Бағалау парақтары таратылады


Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру.


Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау.


Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі.

«Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


Презентация, қол смайликтері






Бағалау парақтары


Жаңа сабаққа кіріспе

7 мин















(Ұ). Үй тапсырмасын еске түсіру

«Кофе брейк» ойыны

  1. Жердің климаттық жүйесіндегі орташа температураның көтерілуі? Ғаламдық жылыну

  2. Ең жоғары эмиссия сценарийі үшін қанша температураны құрады? 2,6-4,8 С

  3. Ең күшті Эль Ниньо құбылысы қай жылы әсер етті? 1998

  4. Жылыжай эффектісін қай жылы және кім анықтады? 1824 ж. Жозеф Фурье

  5. Сандық зерттеу жүргізген кім? 1896 ж. Сванте Аррениус

  6. Су буының ерекшелігі? Конденсациялану

  7. Ғаламдық қараңғылану дегеніміз не? Күн сәулесінің біртіндеп азаюы

  8. Табиғи катаклизмдер? Температурал көтерілуі, жауын-шашын мөлшері, оның таралуы

Оқушылар презентацияда берілген сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді
















Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.


Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады.


Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану.


ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау

Сәйкестендіру парақтары












Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу

12 мин



«Стоп кадр» әдісі арқылы «Бейнежазба» көрсету.
«Бейнежазбадан не байқадыңдар?

Бейнежазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады

/Бейнежазба орыс тілінде/

Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.



Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.




Ұжымдық жұмыс


5 мин

Тапсырма 1.


Постер қорғау.

1 топ Ғалымдардың жасаған компьютерлік талдаулары

2 топ Марстағы климаттық модельдеу

3 топ Ғаламдық климаттық модельдер нені көрсетті?





Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды.

Дескрипторы:

  • Ғалымдардың жасаған компьютерлік талдаулары;

  • Марстағы климаттық модельдеуді зерттей алды;

  • Ғаламдық климаттық модельдер көрсете алды.

«Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады

Жалпы– 3 балл


Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады.



Постер












Жұптық жұмыс

4 мин


Тапсырма 2. Жұппен жұмыс.

2021 жылы түсірілген марстағы мұздықтардың сұлбасына талдау жасаңдар?


Жұппен жұмыс орындайды. Оқушылар сұлбаны сипаттайды. Марстағы мұздықтарды көрсетеді



Дескриптор:


- ғаламдық жылыну себептерін анықтай алды;


«Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


Жалпы– 4 балл

Парақшалар

Жеке жұмыс

2мин

Дәптермен жұмыс.

Суретті пайдаланып, климаттық ғаламдық жылыну ұғымына түсінік беріңіз.

______________________________

2-тапсырма. Төмендегі мысалдарды қарастыра отырып, климаттық ғаламдық жылыну салдарына болжамдар жасаңыз:

  1. судың деңгейінің көтерілуі аралды су басуға соқтырады;

  2. өте экстремальды ауа-райы жағдайы аралда дауыл/құйынның көп болуын тудырады;

  3. дауыл аралдағы ағаштарды сындырады, құлатады және бұл басқа ағзалардың мекен ортасын жойып жібереді, т.б.

_____________________________________________________

3-тапсырма. Ғаламдық жылынудың алдын алуын жоспарлаңыз (кемінде 4-еу)

______________________________________________________

Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды.

Дескриптор:


- ғаламдық жылыну ұғымын сипаттады

- себеп салдарын анықтады;

-алдын алуын жоспарлады

«Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


Жалпы– 4 балл

Оқулық

Жұмыс дәптерлері

Сабақты бекіту

5мин

Сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін онлайн тест орындау.

Оқушылар ссылка арқылы тест орындайды







«Глобус» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


Жалпы –3 балл

Тестке сілтеме https://www.azattyq.org/a/global-warming-quiz/30217860.html


Сабақтың соңы

Ой толғаныс

Рефлексия

3-4 мин.


Оқушылардан кері байланыс алып, үй жұмысын береді.


Рефлексия.

«Фотоаппарат» әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу




Үй тапсырмасы: ξ69 оқу .

Оқушылар бағалау парағында берілген смайликтерді бояу арқылы кері байланыс береді.