Бөлімі:
|
5-бөлім. «Практикалық
программалау»
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
5.6. Практикалық жұмыс
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
7.3.2.1 Python программалау тілінде
тармақталған алгоритмдерді жазу.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушы үшін:
берілген есептерді программалау
қадамдарын біледі.
Оқушылардың көбі
үшін: программа
құру процесінде кездесетін қиындықтар мен оның шешу жолдарын
біледі.
Кейбір оқушылар үшін:
тестілеу кезеңдерін пайдаланып,
есептердің программалық кодын жазады.
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Берілген есептерді
программалау қадамдарын біледі.
-
Программа құру
процесінде кездесетін қиындықтар мен оның шешу жолдарын
біледі.
-
Тестілеу кезеңдерін пайдаланып, есептердің
программалық кодын жазады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Диалогтер мен жазу үшін пайдалы сөз
тіркестері:
-
Pythonда
есептердің прогрмма кодына жазуды қалай орындауға
болады?
-
Берілген есептерді
программалау қандай қадамдардан тұрады? Есіңе
түсір.
-
Есепті шешу жолының
алгоритмін табуда қандай білімдерді ұштастыра білу
керек?
-
Программа құру процесінде қиындық
туғызатын қандай тұстарын атай аласың?
|
Құндылықтарға
баулу
|
“Мәңгілік ел” жалпыұлттық
идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы
қалыптасады.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Математика
|
Алдыңғы білім
|
Программаны тестілеу
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі
«Парасатты диалог»
әдісі
Сыныпта
жағымды ахуал туғызу. Оқушылар бір-бірінің қолынан ұстап, шеңберде
тұрып, бір-біріне жақсы тілек айтады.
|
Топтастыру
«Мозаика» әдісі
Қима қағаздарды құрастыру бойынша 2 топқа
бірігеді.
/Қимақағазда «Тестілеу, программалау»
сөздері жазылған/
1-топ:
Тестілеу
2-топ: Программалау
|
|
Қағаз
қиындылары
|
5
мин.
|
(Ұ) «Миға шабуыл»
әдісі
Алдыңғы
білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген
сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар топтамасы интербелсенді тақтадан
көрсетіледі.
|
-
Pythonда
есептердің программа кодына жазуды қалай орындауға
болады?
-
Берілген есептерді
программалау қандай қадамдардан тұрады? Есіңе
түсір.
-
Есепті шешу жолының
алгоритмін табуда қандай білімдерді ұштастыра білу
керек?
-
Программа құру
процесінде қиындық туғызатын қандай тұстарын атай
аласың?
|
Бағалау Мұғалім оқушыларды «Баспалдақ» әдісі
арқылы бағалайды.
|
|
Сабақтың ортасы
26 мин.
|
Практикалық жұмыстар
Сызықтық алгоритмдерге үлгілік
тесттер құрастыру және программалау
(Т)
1-есеп. Тең
бөлу
N бала
К алманы тең бөліп жеді. Тең бөлуге келмесе, алма жетпей қалғандар
басқалардан бір алмадан кем алды. Неше бала басқаларға қарағанда
бір алмадан кем алды. Программа жұмысын тексеру үшін 5 үлгі тест
дайында. Есептің программа кодын жаз.
Мысалы
|
Нәтиже
|
4
16
|
0
|
7
30
|
5
|
|
Дескриптор:
- Неше бала басқаларға қарағанда бір алмадан
кем алғанын анықтайды.
- Программа жұмысын тексеру үшін 5 үлгі
тест дайындайды.
- Есептің программа кодын
жазады.
|
Бағалау Топтар бір-бірін «Баспалдақ» әдісі
арқылы бағалайды.
|
|
|
(Ж) 2-есеп. Тіктөртбұрыш
Өлшемдері A x B м болатын тіктөртбұрыш
берілген. Осы тіктөртбұрыштан қабырғасының ұзындығы S м болған
қанша шаршыны кесіп алуға болады? Программа жұмысын тексеру үшін 3
үлгі тест дайында. Есептің программа кодын жаз.
|
Дескриптор:
-
Берілген
тіктөртбұрыштан қабырғасының ұзындығы S м болған қанша шаршыны
кесіп алуға болатынын анықтайды.
-
Программа
жұмысын тексеру үшін 3 үлгі тест дайындайды.
-
Есептің
программа кодын жазады.
|
Бағалау Жұптасып, оқушылар бір-бірін
«Баспалдақ»
әдісі арқылы
бағалайды.
|
|
|
(Ж) 3-есеп. Кеңсе тауарлары
Кеңсе тауарларын сататын дүкенге барған
Гауһар X қалам, Y сызғыш мен Z өшіргіш сатып алды. Қаламның бағасы
сызғыш бағасынан 10 теңгеге арзан, ал өшіргіш бағасынан 5 теңгеге
қымбат екені белгілі. Егер қаламның құны Р теңге екені белгілі
болса. Гауһар барлық сатып алған заттарына қанша теңге төлегенін
анықта. Енгізу деректері X, Y, Z және Р реттілігімен берілген.
Программа жұмысын тексеру үшін 3 үлгі тест дайында. Есептің
программа кодын жаз.
Мысалы
|
Нәтиже
|
7 10 5
20
|
515
|
|
Дескриптор:
-
Барлық
сатып алған заттарға қанша теңге төленгенін
анықтайды.
-
Программа
жұмысын тексеру үшін 3 үлгі тест дайындайды.
-
Есептің
программа кодын жазады.
|
Бағалау Жұптасып бір-бірін «Баспалдақ» әдісі
арқылы бағалайды.
|
|
|
(Д) 4-есеп. Телефонға ақы төлеу
Телефон компаниясы өз телефон қызметіне ақы
төлеудің жаңа жүйесін қолдана бастады. Жаңа ақы төлеу жүйесі
бойынша, егер тұтынушы 1 айда А минутқа дейін сөйлессе, онда ол
әрбір минут үшін K теңге, ал А минуттан көп болса, онда артық
сөйлескен әрбір минут үшін В теңге төлейді. Қанат бір айда Р минут
сөйлескен. Ол телефон компаниясына қанша ақша төлейді? Енгізу
деректерінің реті Р, А, К, В (1≤Р≤1000, 1≤А≤500 1≤К≤50, 1≤В≤100).
Программа жұмысын тексеру үшін 5 үлгі тест дайында. Есептің
программа кодын жаз.
Мысалы
|
Нәтиже
|
392 300 10 25
|
5300
|
|
Дескриптор:
-
Қанат бір
айда Р минут сөйлескеніне телефон компаниясына қанша ақша
төлейтінін анықтайды.
-
Программа
жұмысын тексеру үшін 5 үлгі тест дайындайды.
-
Есептің
программа кодын жазады.
|
Бағалау Оқушылар өзін-өзі «Баспалдақ» әдісі
арқылы бағалайды.
|
7-сынып оқулығы
Компьютер
|
Сабақтың соңы
7 мин.
Рефлексия
|
Сабақты
бекіту
«Бес саусақ»
әдісі
Оқушылар параққа алақандарын қойып, оны
жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы
төмендегі сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына
жазады:
|
Басбармақ – басты
мәселе. Бүгін
сабақта ең құнды мәселе қандай болды?
Балалы үйрек –
бірлесу. Мен
топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кім маған риза
болды? Кім маған көмек берді?
Ортан терек –
ойлану. Мен бүгін
қандай жаңа білім мен тәжірибе алдым?
Шылдыр шүмек –
шынайылық. Сабақ
маған ұнады ма? Неліктен?
Кішкентай бөбек – көңіл күй
ахуалы. Мен сабақта
өзімді қалайша сезіндім?
Алақан
– алға ұмтылу. Жұмысты жақсарту үшін не жасау керек?
Білімімді қалайша толықтырам?
|
Бағалау Мұғалімнің қорытынды бағалауы
«Баспалдақ»
әдісі
арқылы жүргізіледі.
|
|
|