Материалдар / ҚМЖ -7-сынып қазақ тілі Көшпенділік. Көшпенділердің атбегілік өнері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ -7-сынып қазақ тілі Көшпенділік. Көшпенділердің атбегілік өнері

Материал туралы қысқаша түсінік
7-сынып АРМАН-ПВ бойынша 2 тақырыптың ҚМЖ-сын жүктеп ала аласыз. Көшпенділік 7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу Көшпенділердің атбегілік өнері 7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау 7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қырқүйек 2024
62
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
900 тг 810 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

2.Көшпенділер мәдениеті

Педагогтің аты-жөні

Кумисбаева Э.Е.

Күні:

17.09.2024 жыл

Сынып: 7 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Көшпенділік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;

7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу

Сабақтың мақсаты

- әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;

- жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады

Құндылық

  • «Көшпенділік» тақырыбы арқылы басқалармен қарым-қатынаста адал әрі әділ болуға және әдептілік нормаларын ұстануға тәрбиелеу;

  • еңбексүйгіштік пен өзін-өзі жетілдіруге деген ұмтылысын қалыптастыру;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

«Ғибратты сөз» айдарында берілген пікірдің мазмұнын ашыңыздар.

«Қазақтардың қайырымды-лығы, адамды аяуы, қарттарға көмек көрсетуі, баланы аялап, жанындай жақсы көруі –олардың айрықша қасиеті» (А.А.Левшин)

Тапсырма

Өзіңді көшпенді ауылдың басшысымын деп елестет. Өзіңмен бірге алып шығатын заттырдың тізімін жаса. Кем дегенде жетеу болсын.


Оқулықта берілген ғибратты сөздің мазмұнын ашады, талдайды.





Керек заттардың кем дегенде жетеуін жазып

Дескриптор

-ғиратты сөздің себебі мен салдарын айтады

-көшпенділерге керек заттардың тізімін жасайды

-көшпенділерге керек заттардың тізімін жасайды

-неліктен қажет екендігіне мысал келтіреді.


Сабақтың ортасы



Тыңдалым

Ілияс Есенберлиннің «Көшпенділер» трилогия сынан алынған үзіндіні тыңда. Көркем бейнелеуіш сөздер мен мақал-мәтелді қолданып, көшпенді елдің жауынгерлері туралы жұбың мен пікірлес.



«Есте сақта!» айдарындағы публицистикалық және көркем әдебиет стильдерінің айырмашылығымен танысайық.



3-тапсырма,29-бет.

Мәтінді оқып, стилін анықта. Тыңдалым мәтінімен салыстыр.

Тыңдалым мәтіні

Оқылым мәтіні

Тақырыбы:


Тақырыбы:

Стилі:


Стилі:

Тілдік амал-тәсілдері:


Тілдік амал-тәсілде

і:

ӘТН тапсырмасы

6-тапсырма, 31-бет. Оқылым және тыңдалым мәтіндеріндегі буын үндестігі заңдылықтарын көрсетіп, дәптеріңе жаз.

Үлгі:

Жуан буынды:жорықтарға

Жіңішке буынды: көшпенділер

Аралас буынды сөздер: жаужүрек



QR код арқылы мәтінді тыңдап, автордың осы ақпаратты не үшін жеткізгенін, себебін анықтайды.

Көшпенділердің жаудан қорғану тәсілдерін, тактикаларын айтады.

Есте сақта!» айдарында берілген публицистикалық және көркем әдебиет стильдерінің айырмашылығымен танысады.


Идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің , яғни тыңдалым және оқылым мәтіндерінің тақырыбы мен, құрылымын, тілдік ерекшеліктерін салыстырады.






Жалғаулардың жалғану ерекшеліктерін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады.


Дескриптор

-автор көзқарасын айтады

-көтерілген мәселені талдайды










Дескриптор

-тыңдалым мен оқылым мәтіндерінің тақырыбы, құрылымы, тілдік ернекшелігін салыстыра талдайды.






Дескриптор

- Жуан буынды сөздерді анықтайды.

- Жіңішке буынды сөздерді анықтайды.

- Аралас буынды сөздерді анықтайды.



Сабақтың соңы

Рефлексия

Не ұнады?

Не қиын болды?

Нені білгің келеді?


Үйге: 8-тапсырма, 31-бет.

Оқушылар сбаққа кері байланыс береді

ФБ










Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

2.Көшпенділер мәдениеті

Педагогтің аты-жөні

Кумисбаева Э.Е.

Күні:

.09.2024

Сынып: 7 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Көшпенділердің атбегілік өнері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;

7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау

7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу

Сабақтың мақсаты

- коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысады, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдайды

- идеясы ұқсас мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстырады.

- жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады

Құндылық

  • «Көшпенділердің атбегілік өнері» тақырыбы арқылы басқалармен қарым-қатынаста адал әрі әділ болуға және әдептілік нормаларын ұстануға тәрбиелеу;

  • еңбексүйгіштік пен өзін-өзі жетілдіруге деген ұмтылысын қалыптастыру;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

Үй тапсырмасын сұрау.

8-тапсырма, 31-бет.



Қызығушылықты ояту

1.«Ғибратты сөз» айдарында берілген «Ат-түріктің қанаты» деген М.Қашқаридың қанатты сөзін қалай түсінесің?

2.Атты баптап күту, ат өнеріне жетік болу көшпенділер үшін неліктен қажет болды деп ойлайсыңдар?


Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын түсіндіру

Оқушылар үй жұмысын оқиды. Көшпенділердің өмір салты туралы ойларын оқиды.



Оқушылар қазақта бар «Ат-түріктің қанаты» деген сөзбен түсіндіруі мүмкін. Осы сөздің М.Қашқаридың заманынан бері келе жатқанын тарихпен байланыстыра айтуы мүмкін.

Дескриптор

- Көшпенділердің өмір салты туралы ақпарат береді

- ойларын жинақы жеткізеді



Дескриптор

- М.Қашқаридың қанатты сөзін талдайды

-сұрақтарға жауап береді.


Сабақтың ортасы



Сыныппен жұмыс

Тыңдалым тапсырмасы.

1-тапсырма. 32-бет.

Фариза Оңғарсынованың «Жылқышы бала» өлеңін тыңдап, автор көзқарасы мен көтерілген мәселен талда.

Сұрақтар:

1. Өлеңде ақынның жылқы малына деген сезімі қалай сипатталған?

2. «Ат көрмесем сағынам, жүйріктерге табынам» деген өлең жолдарынан не ұқтың?

3. Ат жалында ойнаған ата-бабамыздың атбегілік дәстүрі ұмытылып бара жатыр ма? Қалай ойлайсың?


Есте сақта! Әдеби жанр. Өлең мен мақаланың өзіндік ерекшеліктерімен танысыңыз.


Жұптық жұмыс

3-тапсырма. 33-бет.

Мәтінді оқы. Жанрлық ерекшеліктерін, тақырыбын, құрылымын тыңдалым мәтінімен салыстыра талдаңыз.

Идеясы


Құрылымы


Тілдік ерекшеліктері



Жеке жұмыс

5-тапсырма. 35-бет.

Оқылым мәтінінен ілгерінді және кейінді ықпалға мысалдар жазыңыздар.

1) дауысты немесе үнді р, у, й дыбыстарына аяқталған сөзге...

2) ұяң з, ж не месе үнді л, м, н, ң ды быстарына аяқталған сөзге...

3) қатаң дыбыстарға аяқталған сөзге...

4) п, қ, к дыбыстарына аяқталған сөздерге дауыстыдан басталатын қосымша жалғанса..



QR код арқылы мәтінді тыңдап, автордың көзқарасы мен көтерілген мәселені анықтайды.



Сұрақтарға жауап береді.












33-бетте берілген Өлең мен мақаланың өзіндік ерекшелік-терімен танысады.



Оқушылар оқылым мәтінің тыңдалым мәтінімен салыстырады.









Оқушылар мәтінінен ілгерінді және кейінді ықпалға мысалдар жазады.




Дескриптор

- автордың көзқарасы анықтайды.

- көтерілген мәселені анықтайды.

- сұрақтарға жауап береді.

-өз ойларымен бөліседі


















Дескриптор

-мәтіндерді салыстырады.

-идеясын анықтайды

-құрылымын ажыратады

-тілдік ерекшеліктері анықтайды.






Дескриптор

-- ілгерінді ықпалға мысалдар жазады.

-кейінді ықпалға мысалдар жазады.


Сабақтың соңы

Рефлекция

«ҚҚҚ»


Үйге: 7-тапсырма, 35-бет.Екі тапсырманың бірін орында:

1. Жылқы малы туралы мақалдарды қатыстырып, «Ер қанаты – ат» тақырыбына аргументті эссе жаз.

2. Өлеңнен мәліметтер алып, жылқы ма лының пайдасына кластер құрастыр.

Оқушылар сбаққа кері байланыс береді


Үй тапсырмасын жазып алады.

Оқушылардың сабақта берген жауаптарына қарай ФБ.








Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!