4-бөлім. «Мәтіндік құжатпен
жұмыс жасау»
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сыныбы:
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
-
Сабақ.
Реферат
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру
(гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер)
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Қолдану, талдау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Реферат дайындаудың негізгі кезеңдерін
басшылыққа алып, рефератқа сілтеме ұйымдастырады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Еркін тақырыпта реферат әзірлеп,
қорғайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Диалогтар мен жазу үшін
пайдалы сөз тіркестері:
-
Сен
сабақта қандай тақырыптар бойынша реферат жазасын? Реферат жазуда
оның жазу ережелерін қаншалықты сақтайсың? қалай
түснесің?
-
Реферат
жаудың құрылымымен таныссың ба?
-
Рефератты
сәтті қорғауға үшін қандай ережелерді орындау
керек?
-
Реферат
қалай жазылады?
-
Реферат
жазудан мақсат не?
-
Жобалау
мен рефераттың қандай айырмашылығы бар деп
ойлайсың?
-
Реферат
тақырыбымен оның алдындағы тақырыптардың өзара қандай байланысы бар
?
-
Жазған рефератыңның
сәтті шығуы негелерге байланысты деп ойлайсың?
|
Құндылықтарға баулу
|
1. “Мәңгілік ел” идеясы бойынша
“Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады.
2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс
барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары
қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды
қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады.
3. Академиялық адалдық:
өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық
адалдық принциптерін сақтайды.
4. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм
және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Әдебиет
|
Алдыңғы білім
|
Интернеттегі авторлық құқық
және плагиат
|
Сабақ кезеңі
|
Педагог әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин.
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
-
Оқушылармен aмaндaсу, сыныптың iшiнде
психологиялық ахуал тудыру. Сендерге көтерiңкi көңіл-күй
тілеймін! «Көтеріңкі көңіл күй»
атты
тренинг. Әр парта жолдастарына тілек айтады.
-
Cыныпты
үш тoпқa бipiктipу. (үш түpлi кoнфeтті таңдау арқылы. Түciнe
бaйлaныcты бірігеді.).
1-топ: Қызылдар, 2-топ:
Көктер, 3-топ: Жасылдар
|
(Ұ) Миға шабуыл әдісі
бойынша оқушыларға сұрақтар
беріледі. Оқушылар алғашқы болжамдық жауаптарын айтады.
-
Сен
сабақта қандай тақырыптар бойынша реферат жазасын? Реферат жазуда
оның жазу ережелерін қаншалықты сақтайсың? қалай
түснесің?
-
Реферат
жаудың құрылымымен таныссың ба?
-
Рефератты
сәтті қорғауға үшін қандай ережелерді орындау
керек?
-
Реферат
қалай жазылады?
|
Қалыптастырушы бағалау:
Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!»
деген мадақтау сөзімен
ынталандыру.
|
Тапсырма орындауға қажетті
құралдары
|
Сабақтың
ортасы
10 мин.
|
Оқулықпен жұмыс.
(Т) «Жеке тұлға және ұжым»
әдісі
Тапсырма:
«Жаңа білім» бөліміндегі
ақпаратпен танысу.
Топтарға берілген мәтіндік
тапсырмаларды жеке оқуға нұсқау беремін. Оқушылар берілген мәтінді
алдымен өздері жеке оқиды. Содан кейін топпен талқылап, постер
қорғайды.
Дескриптор:
1-топ:
-Реферат сөзіне анықтама береді.
-Рефератпен жұмыс істеудің 7 негізгі
кезеңін көрсетеді.
2-топ:
- Рефераттың түрлерін көрсетеді.
- Реферат қорғау кезіндегі кеңестерді
айтады.
|
Практикалық
тапсырма:
(Ж) №1- тапсырма:
Рефератпен жұмыс істеудің 7
негізгі қағидасын пайдаланып реферат жасайды. Тақырып еркін түрде
беріледі.
Дескриптор:
-
дайынлық
кезеңін жүргізеді.
-
рефераттың құрылымын
сақтайды.
-
рефератты
рәсімдеудегі талаптарды орындайды.
-
рефератта
дәйек сөздерді қолданады.
-
рефератты
қорытындылайды.
-
Рефератты орындау
кезіндегі пайдаланылған әдебиеттер тізімін
жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау:
Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!»
деген мадақтау сөзімен
ынталандыру.
|
Тапсырма орындауға қажетті
құралдары
|
|
(Д)
№2-тапсырма.
Жұптық жұмыстағы дайындаған
рефератын ұжым алдында қорғайды.
|
Дескриптор:
Рефератты ұжым алдында
қорғағанда өзін ұстай біледі.
|
Қалыптастырушы бағалау:
Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!»
деген мадақтау сөзімен
ынталандыру.
|
Тапсырма орындауға қажетті
құралдары
|
Сабақтың соңы
7 мин.
|
Сабақты бекту.
Рефлексия: «Белсенді топ» әдісі
арқылы әр топ төмендегі
сұрақтар бойынша өз ойларымен бөлініседі.
-
Реферат
жазудан мақсат не?
-
Жобалау
мен рефераттың қандай айырмашылығы бар деп
ойлайсың?
-
Реферат
тақырыбымен оның алдындағы тақырыптардың өзара қандай байланысы
бар?
-
Жазған рефератыңның
сәтті шығуы нелерге байланысты деп ойлайсың?
|
Үй
тапсырмасы:
Төменде берілген тақырыптар
бойынша жоба жұмысын дайында
|
Қалыптастырушы бағалау:
Оқушылар бір-бірінің пікірін
тыңдап, «Қошеметтеу»
әдісі бойынша
бір-бірін бағалайды.
|
|